Vision Perfekt Logo Oko Strona główna Zakres usług Leczenie botuliną Protezy oczne Epiprotezy oczne Soczewki kontaktowe Salon optyczny Kontakt
Strona główna » Epiprotezy oczne » Dopasowanie epiprotez

Dopasowanie epiprotez

Dopasowanie epiprotezy przy zaniku lub niewykształconej gałce ocznej

Nałożenie epiprotezy na będącą w zaniku lub niewykształconą gałkę oczną ma na celu takie wypełnienie worka spojówkowego, aby umożliwić właściwą ruchomość powieki górnej oraz uzyskać szerokość szpary powiekowej zbliżoną do wielkości drugiego oka. Tak dobrana epiproteza stwarza warunki właściwego kształtowania się oczodołu, zwłaszcza u dzieci będących w okresie wzrostu.
Zachowanie mięśni gałkoruchowych wraz z naturalnymi przyczepami do nieprawidłowej gałki ocznej gwarantuje ruchomość epiprotezy w dużym zakresie.

Przygotowanie pacjenta do noszenia i wykonania ostatecznej epiprotezy indywidualnej odbywa się w kilku etapach:

1 etap – uzyskanie dobrej tolerancji
Założenie epiprotezy modelującej o takiej wielkości, która nie sprawia dolegliwości uciskowych a jednocześnie zachowuje pewien zakres ruchomości z gałką oczną.
Umożliwia ona stopniowe przyzwyczajanie się pacjenta do obecności epiprotezy w worku spojówkowym.
Czas noszenia epiprotezy modelującej w ciągu doby jest stopniowo wydłużany. Przy dobrej tolerancji noszenie epiprotezy może wynosić 24 godziny, ale przynajmniej raz na dobę należy dokonać zalecanych czynności pielęgnacyjnych.

2 etap – uzyskanie właściwej wielkości
Zakładane są kolejne epiprotezy modelujące, większe stopniowo zbliżające się do wielkości epiprotezy docelowej. Ten etap może trwać od 1-6 miesięcy.

3 etap – wykonanie indywidualnej epiprotezy ostatecznej
Wykonanie trwa ok. 1- 2 godzin


Dopasowanie epiprotezy przy wszczepionym implancie oczodołowym

1 etap – założenie epiprotezy modelującej z otworem źrenicznym względnie protezy łuskowej Illiga lub innej epiprotezy zwanej konformerem oczodołowym w pierwszej dobie po wszczepieniu implantu w celu właściwego kształtowania załamków oczodołu i niedopuszczenia do tworzenia się zrostów. Otwory w epiprotezie dodatkowo ułatwiają dostęp leków do tkanek oczodołu.

epi-zotworem.jpg
Epiproteza jednościenna z otworem źrenicznym



illiga.jpg
Epiproteza Illiga



2 etap – po ok. 3 tyg. wymienia się epiprotezę z otworem na epiprotezę modelującą z pełną źrenicą i kolorową tęczówką. Z tą epiprotezą pacjent pozostaje do chwili wykonania epioprotezy ostatecznej.

3 etap – po całkowitym wygojeniu się tkanek oczodołu ( ok. 3-4 miesiące od wszczepienia implantu ) wykonywana jest ostateczna epiproteza indywidualna. Wykonanie trwa ok. 1- 2 godzin

Przy wykonaniu epiprotez nakładanych na implant oczodołowy uwzględniane są te same kryteria (w zakresie uzupełnienia oczodołu, ruchomości powiek, szerokości szpary powiekowej i poruszania się epiprotezy), jakie są wymagane przy wykonywaniu epiprotez nakładanych na będącą w zaniku lub niewykształconą gałkę oczną.

Copyright © Vision Perfekt